Liseye Geçiş Sınavı Soruları Çok Zor Olacak – LGS Nasıl Olacak

Liseye Geçiş Sınavı Soruları Çok Zor Olacak – LGS Nasıl Olacak

Liseye Geçiş Sınavı Soruları Çok Zor Olacak – LGS Nasıl Olacak, 2018 lgs nasıl olacak, lgs zır mu, lgs nasıl yapılacak, lgs ne zaman, lgs çok zor mu olacak, 2018 lgs örnek sorular, lgs deneme sınavı, lgs 3 yanlış 1 doğruyu götürecek mi, lgs matematik soruları, lgs örnek soruların çözümü, lgs nedir, lks nedir

Liseye geçiş sınavı soruları çok zor olacak. Bu yıl TEOG yerine getirilen liseye geçiş sistemi ile 1.2 milyon öğrenci orta öğretim kurumlarına yerleşecek. Bu öğrencilerin yüzde 10’u ise sınavla öğrenci alan yaklaşık 600 okula yerleşecek. Peki bu sınavın soruları nasıl olacak, öğrenciler nelere dikkat etmek zorunda? 

İşte bu soruların yanıtlarını Türkiye Özel Okullar Derneği’nin 17’inci Antalya Belek’te yapılan geleneksel sempozyumuna katılan ve sorularımızı yanıtlayan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin verdi.

LİSEYE GEÇİŞ SINAVI SORULARI ÇOK ZOR OLACAK

ÇOK ZOR SORULAR OLACAK

Bu seçme sınavı olacak ve en üst gruptan yüzde 10 öğrenciyi seçeceğiz. Soruların güçlüğü olacak. Sorular çok zor olacak. Öğrencilerin yüzde 50’sine, 60’na hiç hitap etmeyecek sorular olacak. Bu da doğal biz üst grup öğrenciyi seçeceğiz.

 

ÇOK SIFIR ÇEKENLER ÇIKAR MI?

Bu sınavın sonuçlarına bakıp da 0 çekenleri yorumlamak, şu kadar öğrenci sıfır çekti demek sağlıklı olmayacak. Bu sınav aşağıdaki öğrenciler için yapılmayacak. Amaç genel eğitimin değerlendirilmesi değil, seçme amaçlı olacak. 

 

EZBER DEĞİL, ANALİTİK DÜŞÜNME ARAYACAĞIZ

Sınavın yapısını hayata yaklaştırmak için çaba harcadık. Sınav 40 sayısal 50 sözel olmak üzere 90 sorudan oluşacak. İki oturumda yapılacak. Önce sözel sorular yanıtlanacak, sonra kısa bir ara verilecek, ardından sayısal bölüme geçilecek. Sorular 8’inci sınıf müfredatından olacak ama becerileri ölçeceğiz. Soruları gerek yaşama ilişkin bilgileri ölçecek şekilde oluşturacağız. Bilginin ezberlenmesini istemiyoruz, analitik düşünme bekliyoruz. 

 

3 YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRECEK Mİ?

Henüz kesin değil. Eğer tüm soruların değeri aynı olursa 3 yanlış bir doğruyu götürür. Ama sorulara zorluk derecelerine göre ayrı puan verirsek o zaman 3 yanlış bir doğruyu götürmez. Henüz belli değil. Kılavuz çıktığında bu da netleşmiş olacak.

 

SINAV İL VE İLÇELERDE OLACAK, KÖYDE SINAV YOK

Öğrenciler TEOG’da olduğu gibi sınava kendi okullarında girmeyecek. Yakınlardaki okullara yönlendirilecek. Ama henüz daha belli değil. Seçme sınavlarının mantığında olduğu içir il ve ilçe merkezlerinde sınav yapılacak. Yani köyde sınav yok.

 

TEK PUAN ÇIKACAK

Sınavdan tek puan çıkacak ve bu puan türüyle tercihler yapılacak.

 

DEVLET ÖĞRETMENLERİ GÖZETMEN OLACAK

Sınav özel okullarda da olmayacak. Sınavda sadece devlet okullarının öğretmenleri gözetmenlik yapacak. Özel okul öğretmeni görev almayacak.

 

KILAVUZ BİR AY SONRA ÇIKACAK

Sınavla öğrenci alan okulların listesi nisan ayında. Liseye geçiş sisteminin kılavuzu ise bir ay içinde çıkacak.

 

ŞİŞİRME PUAN DEVLETTE DE VAR

Bayram Çetin, okullardaki hormonlu notların hatırlatılması üzerine, “Sadece özel okullar mı puanları şişiyor? Devlet okullarında da kalacak öğrenilerin son sınavlarında da şişirme notlar veriliyor. Böylece öğrenciye sınıf geçiriliyor” yanıtı verdi.

 

BAŞVURU İÇİN 15 GÜN SÜRE OLACAK

Sınavla öğrenci alacak liselerin listesi açıklandıktan sonra başvuru için 15 günlük süre olacak.

 

PUANLAR 500 PUAN ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

Puanların 500 üzerinden açıklanması planlanıyor.

 

SINAV EN ADİL YERLEŞTİRME KRİTERİ

Sınavlar öğrencilerin hangi okula gideceğini belirlemek için en adil yerleştirme kriteri diyebiliriz.

 

ADRESE DAYALI KRİTERLER NELER OLACAK?

Adrese dayalı yerleştirmede öğrencinin oturduğu yer, tercihi, ortaokulu kriter ama bunlara eklemeler de olabilir. Örneğin kardeşinin nerede okuduğu dikkate alınır. En son kriter olarak okul başarısı da gündeme gelebilir.

 

LİSEYE GEÇİŞ SINAVI SORULARININ İÇERİKLERİ NASIL OLACAK?

TÜRKÇE: OKUYAN ÖĞRENCİLER BAŞARILI OLACAK

-Dil bilgisi okumadan ayrı olarak ele alınmayacak. Dil bilgisinin metin içindeki işlevine odaklanılacak.  

– Dil bilgisi anlatımdan ayrı ve kural olarak ele alınmayacak, anlatımın bileşimi olarak kullanımına vurgu yapılacak.

– Sınav genel olarak yaşam becerilerine vurgu yapan sınav olduğu için dil bilgisinde de bu öne çıkarıldı. Yani ayrı olarak dil bilgisi sorulmayacak.

-Gerektiğinde dil bilgisi kuralı olarak verilecek, kullanımına yönelik soru sorulacak.

– Daha çok okuyan öğrencilerin başarılı olacağı bir sınav olacak. 

– Okuma parçaları uzun olacak. Öğrenci okuduğunu da analiz edecek.  

 

MATEMATİK: EZBERLENMİŞ BİLGİ OLMAYACAK

-Matematik soruları da yaşam becerilerine vurgu yapılacak şekilde hazırlanacak. 

-Matematik bilgisinin yanında bu bilginin gerçek hayatta kullanımına uygun problem tasarımları ile ölçme işlemi yapılacak.

-Bilgilerin ezberlenmesi öncelikli olmayacak, bilginin hayata uygulanması öncelikli olarak alınacak.

 

FEN SORULARI: FEN OKURYAZARLIĞI SORGULANACAK

-Fen alanı bilimsel süreç becerilerinden bağımsız düşünülemez. Bu nedenle kazanımlara ek olarak bilimsel süreç becerileri öncelikli olacak.

-Tüm alanlarda olduğu gibi fen alanında da yaşam becerilerine vurgu vardır.

pervin kaplan