DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Artık 81 İlde Yapılacak

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Artık 81 İlde Yapılacak

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Artık 81 İlde Yapılacak | DGS Nasıl Olacak, DGS 2018 ne zaman, DGS de kaç soru var, DGS nasıl olacak, DGS zor mu, DGS sınav yerleri, DGS sınav merkezleri, DGS puan hesaplama, 2017 DGS soruları cevapları, 2016 DGS soruları cevapları, 2015 DGS soruları cevapları, DGS nasıl çalışılır

ÖSYM Başkanı Özer, “Geçen yıl 355 bin 645 aday DGS’ye başvurmuştu.

Bu yıl 17 sınav merkezi kısıtlamasını kaldırıyoruz. DGS’yi 2018’de 81 ilde yapacağız” dedi.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Mahmut Özer, Dikey Geçiş Sınavı’nın (DGS) bu yıl 81 ilde yapılacağını bildirdi.

Amaçlarının yükseköğretimle ilgili yapılan sınavların erişimini Türkiye’nin her noktasına yaygınlaştırmak olduğunu vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

“Bütün illerdeki adayların sınava daha kolay ulaşabilmesini istiyoruz. Bu çerçevede, hizmetlerimizi yurdumuzun dört bir yanında yaygınlaştırmak ve kolay erişilebilir kılmak için çabalıyoruz. Bu bağlamda daha önce de ALES’i 2018’de 81 ilde uygulama kararı almıştık. Ön lisansta okuyan öğrenci oranı oldukça yüksek.

DGS’ye başvuran aday sayısı da her geçen yıl artıyor. Geçen yıl 355 bin 645 aday DGS’ye başvurmuştu. Ancak aday sayısı her yıl artmasına rağmen sınav sadece 17 ilde yapılabilmekteydi. Bu yıl 17 sınav merkezi kısıtlamasını kaldırıyoruz. Gençlerimizin bu sınava erişimlerini artırabilmek, dolayısıyla yükseköğretime bu bağlamda erişimi desteklemek için DGS’yi 2018’de 81 ilde yapacağız.”