2017 ALES Sonbahar Soruları ve Cevapları (Tamamı)

2017 ALES Sonbahar Soruları ve Cevapları (Tamamı)

ales 2017 sonbahar başvuru, ösym ales başvuru, ales başvuru 2017, ales sınavı nedir, ales ilkbahar 2018, ales başvuru 2018, ales başvuru ücreti, ales 2018, 2017 ales soruları pdf, ales soruları 2016, 2017 ales soruları tamamı, 2017 ales soru ve cevapları, ales soruları 2015, ales çıkmış sorular ve çözümleri, ales soru örnekleri, 2016 ales soruları pdf

ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. 
ALES, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez ve ayrıca 2017 senesi için e-ALES olarak ayrıca iki defa daha yapılır. Bu iki dönemde yapılan sınavlar ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılır.

2017 ALES SONBAHAR SORULARI VE CEVAPLARI İNDİR

ALES GENEL BİLGİLER

ALES NEDİR? 

Öncelikle “ALES Nedir?” sorusuna cevap verelim. Daha çok yüksek lisans başvuruları için girilen bir sınav olarak bilinen ALES, Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ve doktora eğitimi için girilmesi gereken bir sınavdır.

ALES’in açılımı Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır.

ALES, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez ve ayrıca 2017 senesi için e-ALES olarak ayrıca iki defa daha yapılır. Bu iki dönemde yapılan sınavlar ALES İlkbahar Sınavı ve ALES Sonbahar Sınavı olarak adlandırılır.

ALES – Başvuru ve Sınav Tarihleri

ALES ve e-ALES BAŞVURU TARİHLERİ

ALES 2017 İlkbahar ve ALES 2017 Sonbahar ve e-ALES 2017 başvuru ve sınav tarihleri aşağıda verilmiştir.

ALES 2017  İlkbahar Dönemi:

 • Başvuru Tarihleri: 15 Mart 2017 – 23 Mart 2017
 • Sınav Tarihi: 07 Mayıs 2017

ALES 2017 Sonbahar Dönemi:

 • Başvuru Tarihleri: 26 Eylül 2017 – 04 Ekim 2017
 • Sınav Tarihi: 19 Kasım 2017

e-ALES 2017 Başvuru Tarihleri:

 • Başvuru Tarihleri: 20 Ocak 2017 – 02 Şubat 2017
 • Sınav Tarihi: 12 Şubat 2017
 • Başvuru Tarihleri: 06 Temmuz 2017 – 20 Temmuz 2017
 • Sınav Tarihi: 29 Temmuz 2017

ALES;

 • Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,
 • Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,
 • Yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,

ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.

Sınavda alınan puanlar, adaylara Sınav Sonuç Belgesiyle duyurulacak ve istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

ALES’in Önemi

Eskiden tezsiz yüksek lisans programlarının başvurularında istenen ALES artık sadece tezli yüksek lisans içinistenmektedir. Tezli yüksek lisans başvuruları için oldukça önemli bir kriterdir. 2016 ALES Sonbahar Soruları ve Cevapları (Tamamı)

Üniversiteler tezli yüksek lisans başvurularında ALES sonucuna çok önem vermekteler.  Eğer iyi bir ALES puanına sahipseniz yüksek lisans başvurunuzda size önemli bir avantaj sağlar.  Üniversiteler yüksek lisans başvurusu yapan öğrencilere ALES sonuçları, diploma notları, mülakat sonuçları ve bazen bilim sınavı sonuçlarını da dahil ederek bir puanlama oluştururlar. Bu puanlamada en yüksek oran ALES sonucuna aittir.  Genelde ALES sonucu %50’lik bir paya sahiptir.   Bu oran bazen %50’den fazla olmakla birlikte Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’ne göre daha az olamaz.  YÖK Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde şöyle der:

ALES puanının %50’den az olmamak koşuluyla ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağı, ilgili senato tarafından belirlenir.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılmaktadır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girmelerine gerek yoktur. Çünkü sonucu sadece Türkiye’de kabul edilen bir sınavdır.

Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları, yurtdışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken ALES sonuçlarından yararlanmaktadırlar. Yurt dışındaki öğretim kurumları lisansüstü öğrenim görmek üzere kendilerine başvuran adaylardan ülkemizde yapılmış bir sınavın sonuçlarını da istedikleri takdirde, adaylar bu sınavın sonuç belgelerini bu kurumlara verebileceklerdir.

2017 ALES Sonbahar Soruları ve Cevapları (Tamamı)” için 4 yorum

Yorumlar kapatıldı.