TEOG yerine Proje Okul Sınavı Gelecek (Lise Giriş Sınavı LGS)

TEOG yerine Proje Okul Sınavı Gelecek – TEOG Yerine Gelen Sistem (Lise Giriş Sınavı LGS)

https://www.youtube.com/watch?v=ZG5yeoQBCa4

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından kaldırılmasına karar verilen Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde sona gelindi.

MEB’in hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a sunduğu yeni modelde, Türkiye’nin en iyi okulları, Proje Okulları kapsamına alınacak. Proje Okulları’na, tüm Fen ve Sosyal Bilimler liseleri ile en başarılı Anadolu, İmam Hatip, Spor ve Sanat liseleri dahil edilecek.

Proje Okulları Sınavı’na isteyen her öğrenci girebilecek. Okul başarı puanının etkisi olmayacak.

Bu okulların toplam kontenjanının yaklaşık 100 bin olduğu ve 8’inci sınıf öğrencileri içinde yüzde 8’lik payı aldığı belirlendi. 

Bakanlığın proje okullarına kayıtta da yatılı olmayan okullar için adrese dayalı sistemin uygulanacağına karar verdiği öğrenildi. 

Proje okullarında üniversitelerden öğretim üyeleri, profesörler okul müdürü olacak. müdürler ve öğretmenler doğrudan Milli Eğitim Bakanı tarafından atanacak. 

Sınav dışında kalan yüzde 92’lik öğrenci için adrese dayalı kayıt sistemi geçerli olacak. 

Öğrenci yaşadığı şehirde bakanlık tarafından belirlenen bölge içinde isteği okul türüne göre istediği okula kayıt yapabilecek.