YÖS ÖZEL DERS – YÖS MATEMATİK ÖZEL DERS

YÖS Matematik Özel Ders

YÖS(Yabancı uyruklu Öğrenci Sınavı)’na hazırlanan öğrenci adaylarına Matematik, Geometri ve Genel Yetenek(IQ/Mantık) YÖS Matematik Özel Ders verilmektedir.

YÖS sınavını önceki yıllarda ÖSYM yapıyordu fakat son yıllarda her üniversite kendi sınavını yapmaktadır. Bu durumun öğrenciler için hem iyi hemde kötü tarafları vardır.

İyi tarafı; öğrenci Marmara Üniversitesinin sınavına girdi heyecan vs. sınavda başarısız oldu, bitmedi ki daha bir sürü üniversite var bu yüzden şansınız daha fazla.

Kötü tarafı; Her üniversitenin soru sorma sisteminin farklı olması ve soruların ÖSYM kalitesinde olmamasıdır. Fakat iyi tarafı baskın gelmektedir. Çünkü öğrenci bir sınava girip eksiklerini tespit edip diğer sınavlara daha hazırlıklı olmaktadır.

YÖS Matematik Özel Ders öğrencilerimle Matematik 1, Matematik 2 ve (IQ) olarak çalışılacaktır. Ayrıca her üniversitenin soru dağılımı farklı olabilmektedir yani bazı üniversiteler %60 IQ %30 Matematik 1 %10 Matematik 2 sorarken bazı üniversitelerde bu dağılım çok farklı olabiliyor. Ama Matematik 1 ve IQ ya hakim olunması işin büyük bir kısmını çözecektir.

YÖS Hakkında Tüm Bilgiler

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) Nedir?

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı

Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı, (YÖS)  Türkiye’deki yükseköğretim kurum ve kuruluşlarında okumak isteyen yabancı uyruklu öğrencilerin girecekleri bir sınavdır. Öğrenciler sınava girdikten sonra sonuçlarını bu kurumlara kabul için başvururken kullanılırlar. YÖS bizde ki ÖSS’nin yabancı ülke pasaportu olanlar içindir. Yani ÖSS’nin farklı bir versiyonudur. Her yıl Nisan ayının sonuna doğru yapılır.

YÖS sınavıyla beraber Türkiye’deki üniversiteler Avrupa ve Balkanlardaki üniversiteler ile yarışacak duruma gelmiştir. Türkiye’ye komşu olan İran, Bulgaristan, Irak, Arnavutluk, Yunanistan ülkelerle birlikte İngiliz İsveç ve Fransız vatandaşı gençlerinin de tercihi Türkiye deki önde gelen üniversitelerdir. 

YÖS’e nasıl hazırlanılır? En çok sorulan sorulardan bir tanesi de budur. Hangi kitaplar önerilir? Sınav soruları nasıldır? Hangi dersler vardır? Şimdi bu soruları cevaplayacağız.

Sınav soruları:

2 tür test vardır. Bunlar temel beceri testleri ve Türkçe testidir. Temel beceri testi 45 genel yetenek ve 35 matematik olmak üzere toplam 80 sorudan oluşur. Bu testten minimum 40 puan ve üstü alanlar bir üniversiteye girme hakkını elde eder. Türkçe testi neden diye sorarsanız; öğrencinin Türkçe bilgisinin yeterli olup olmadığını ölçmek içindir. Türkçesi yeterli olmayan adaylar 1 yıl boyunca Türkçe kursuna giderler ve sertifikayla yeterliliğini kanıtladığında bir sonraki sene tekrar sınava girmeden üniversiteye başvurabilirler. 

Sınav sonuçlarının geçerliliği:
Sınav sonuçları 2 yıl süreyle geçerlidir. 2005 yılından itibaren okullara giriş şekli değişmiştir Okula giriş yöntemlerini artık ÖSYM değil her üniversite kendisi belirlemektedir.

Taban Puanı:
Yabancı uyruklu öğrenci sınavı; Birçok üniversitenin taban puanı 40’tır. 40 puan alabilmek için tahmini olarak 80 sorudan minimum 22 netiniz olması gerekir. İyi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne girmek için en az 55-60 arası puan gerekir. Bunun için tahmini 50 netiniz olmalıdır.

Bu sınav için kriterler:

  • Lise son sınıfta olanlar ya da mezunlar,
  • Sınavın isminden anlaşıldığı gibi Yabancı uyruklu olmaları gerek,
  • Türk vatandaşı olarak doğmuş fakat İçişleri Bakanlığından Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukların Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı tanınan hakların kullanılmasına ilişkin belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin (5901 sayılı kanunun 7. Maddesinde (1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.) Bu kanuna göre yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk vatandaşlığı Kanun’u incelemeleri tavsiye edilir. 

Üniversitelerin YÖS öğrencileri için ayırdığı kontenjanlar:
YÖS’e her yıl genellikle 5 bin civarı öğrenci başvurur. Kontenjanlar ÖSS kontenjanlarından bağımsız bir şekilde ilerler. Örneğin; ODTÜ 300 öğrenci alır, Boğaziçi Üniversitesi 150 öğrenci alır.

2017 yılında YÖS’e hazırlanma şekilleri:
YÖS’e hazırlanma yöntemleri şunlardır; YÖS’e hazırlanan öğrenciler sıkı çalışmalıdır. İsteyenler dershaneye de başvurabilir fakat dershaneye gitmeden birey olarakta hazırlanabilirsiniz. Tabi ki yeni kaynaklar edinmeniz gerekir. 


YÖS’e Hazırlanmak İçin Hangi Kaynaklar Edinilmeli? Metropol Yayınları’ndan kendinize kaynak edinebilirsiniz. 

YÖS ile Öğrenci Alan Üniversiteler:
Bu üniversiteler kendi web sitelerinde duyuru yapıyorlar. Bazı üniversiteler lise diplomasıyla da Üniversitelerine alabiliyorlar. 

Lise Diplomasıyla Üniversitelerine Öğrenci Kabul Edecek Üniversiteler:
Ankara Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Eskişehir Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi. 

YÖS sınavına nasıl hazırlanmalı?

İlk olarak YÖS‘ün tanımına dair yabancı uyruklu öğrencilerin üniversite öğrenimlerini Türkiye de tamamlamak istemelerine yönelik yapılan yabancı uyruklu öğrenci sınavıdır denilebilir. Türkiye’nin komşu olduğu Arnavutluk, Bulgaristan, İran, Irak, Yunanistan ülkeleriyle birlikte İngiliz, İsveç ve Fransızvatandaşlarının üniversite tercihleri Türkiye de bulunan üniversitelere yönelik olmaktadır. YÖS öğrencileri yıllar boyunca çağdaş yöntem dershaneleri ile sınava hazırlanmışlardır.

YÖS’e Nasıl Hazırlanılır?

Yaşamını gerek yurt dışında gerekse ülkemiz de sürdürmekte olan tüm yabancı uyruklu bireyler sınava katılmaya hak kazanmışlardır. Öğrenciler Türkiye de ki liselerden mezun değillerse yurt dışında ki bitirdikleri liselerle Türkiye de ki liseler arasında denklik belgesi alınması gerekmektedir. Denklik işlemleri ise Türkiye de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. YÖS’ün içeriğine değinilecek olunursa 80 soruluk bir genel yetenek ve sayısal adına matematik ve geometri sorularından oluşmaktadır. Sayısal kısım genel lise matematik ve geometrisine denk gelmekte ve soru düzeyleri buna göre oluşturulmaktadır. YÖS üniversite seçme sınavlarından farklılık göstermektedir. Yine de ÖSYM YÖS sınavlarına soru hazırlamamaktadır. Türkiye de üniversite öğrenimi görmek isteyen tüm yabancı uyruklu öğrenciler bu sınava tabii tutulmaktadır. T.C vatandaşları bu sınava katılım sağlayamamaktadır (K.K.T.C. dahil değildir). Bu sınav T.C vatandaşı olmayan tüm öğrencilere uygulanmaktadır. Sınava girmek için yalnızca Türkiye de şu kadar zaman yaşamış olmak gerekli gibi bir ön koşulda bulunmamaktadır.

Üniversite sınavlarında diploma notunun ve AOBP notunun puanlara bir etkisi varsa da YÖS de puanlamayı hiçbir etken madde oluşturmamaktadır. Üniversite sınavında dil alanından sınava giren öğrenciler yalnızca dil tercihinde bulunabilmektedirler. Ancak YÖS öğrencileri dil tercihinin yanı sıra örneğin bir tıp fakültesi tercihinde de bulunabilmektedirler. 

Yabancı uyruklu öğrenciler sınavlara nasıl hazırlanmaktadırlar?

Sınavın %55 veya 60 oranında ki sorular IQ alanında sorulmaktadır. Ancak okullarda bu kısım da eğitim öğrenim mevcut değildir. Bu yüzden öğrenciler bazı kurumlar aracılığıyla bu öğrenimi görmektedirler. YÖS sınavını son yıllar da bazı üniversiteler kendi bünyelerinde de gerçekleştirmişlerdir. YÖS öğrencileri hem Türkçe hem de İngilizce dil tercihi yapabilmektedirler. Bu konu öğrencileri korkutmasın! Çünkü sınav da daha çok sembol kullanılmasıyla dil sorun teşkil etmemektedir. YÖS‘te IQ (genel yetenek), matematik ve geometri derslerinde kendini geliştirmek veya sıfırdan özel ders almak isteyenler doğru yerdesiniz.

YÖS`te hangi derslerden kaç soru sorulmaktadır?

YÖS`te; 45 tanesi Genel Yetenek (IQ), 30 tanesi Matematik ve 5 tanesi de Geometri olmak üzere toplam 80 soru sorulmaktadır.
Bunların yanında 60 tane de TÜRKÇE sorusu sorulmaktadır. Ancak Türkçe soruları puanlamaya katılmamaktadır. Türkçe soruları, adayların Türkçe`yi bilme ve kullanma düzeylerini ölçmek amacıyla sorulmaktadır.

Sınav süresi ne kadardır?

YÖS için adaylara 90 + 60 dakika süre verilmektedir. 80 sorudan oluşan Temel Öğrenme Becerileri Testi için 90 dk.; Türkçe Testi için ise 60 dk süre verilmektedir.

YÖS Sorularının içeriği, biçimi, yapısı nasıldır?

YÖS`teki Temel Öğrenme Becerileri Testi içinde yer alan Genel Yetenek (IQ), Matematik ve Geometri sorularının kendilerine özgü biçimleri, yapıları vardır.
GENEL YETENEK (IQ) dersi, sınavın %55-60`lık bölümünü oluşturmaktadır ve bu dersten yüksek başarı sağlamadan sınavda başarılı olmak mümkün değildir.
YÖS Matematik soruları da, benzeri üniversite giriş sınavlarındaki Matematik sorularından oldukça farklı özelliklere sahiptir. Örneğin YÖS Matematiği ile ÖSS Matematiği soru yapısı, soru karakteri açısından oldukça farklıdır. YÖS Matematiği yapmak ayrı bir çalışma ve uzmanlık gerektirmektedir. ÖSS Matematiğini biliyor olmak YÖS Matematiğini bilme, anlatma veya çözme becerisi için asla yeterli değildir.
YÖS Geometri soruları da tıpkı Matematik soruları gibi ÖSS`den oldukça farklı karakterdedir. Matematikte ve Geometride hiçbir konu sınırlaması olmayan YÖS`te adayların dikkatli davranmaları gerekmektedir.

Genel Yetenek nasıl bir derstir ve nasıl öğrenilir?

Genel Yetenek; Türkiye`de hiçbir resmi veya özel öğretim kurumu müfredatında yeri olmayan bir derstir. YÖS`ün yaklaşık % 60ını oluşturan (45 soru) bu dersin sınavı kazanmadaki önemi ortadadır.
Genel olarak ŞEKİLSEL ve SAYISAL Yetenek olarak iki ana bölüme ayrılabilecek olan bu dersin kendi içinde bir çok alt kategorileri vardır.
Genel Yetenek dersi; öğrencinin kendi kendine, öğretmen desteği olmadan öğrenmesi neredeyse imkansız olan bir derstir.

Bir aday YÖS`e kaç kez girebilir?

YÖS`e girme ile ilgili herhangi bir sınırlama söz konusu değildir. Durumu koşullara uygun olduğu sürece YÖS`e girmede herhangi bir sınırlama veya engel yoktur.

YÖS`e girmek için yaş sınırı var mıdır?

Hayır. YÖS için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Türkçe Testinin puanlamaya etkisi var mıdır?

Hayır. YÖS ile birlikte yapılan Türkçe Sınavının YÖS puanlamasına olumlu veya olumsuz bir katkısı yoktur. Türkçe testi, sadece öğrencinin Türkçe`yi kullanma gücünü ölçmeye yönelik bir sınavdır.

Türkçe Testi sonuçları nerelerde kullanılmaktadır?

Öğretim dili Türkçe olan yükseköğretim programlarına kabul edilen adayların, kaydolduktan sonra öğrenimlerine başlama zamanları Türkçe Testinden aldıkları sonuçlara bağlıdır. Adaylar Türkçe testinden `A`, `B` veya `C` düzeyinde puanlar alırlar. Bu puan düzeyleri şu anlama gelmektedir:
A Düzeyi(Türkçe`si yeterli)
Aday, yükseköğretim kurumundaki öğrenimlerine hemen başlayabilir.
B Düzeyi(Türkçe`si kısa zamanda yeterli olabilir)
Aday, yükseköğretim programına başlar ancak Türkçe`sini ilerletmekle yükümlüdür. Bir yılın sonunda Türkçe`sini A düzeyine çıkardığını belgelemelidir.
C Düzeyi(Türkçe`si yetersiz)
Aday, kazandığı yükseköğretim programında 1 yıl süre ile izinli sayılır ve 1 yıl boyunca Türkçe öğrenmekle sorumlu tutulur. 1 yılın sonunda Türkçe`yi yeteri kadar öğrendiğini belgeledikten sonra kaydedildiği yükseköğretim programına devam eder.

Bir yılın sonunda Türkçe`sini geliştiremeyen veya bunu belgeleyemeyen öğrencinin öğrenim görme hakkı devam eder mi?

Hayır. Bir yılın sonunda Türkçe`sini geliştiremeyen veya bunu üniversitenin istediği şekilde belgeleyemeyen öğrencinin aynı bölümdeki öğrenim görme hakkı ortadan kalkar. Adaya verilen bu hak sadece ilk 1 yıl için geçerlidir. Uzaması-uzatılması mümkün değildir.

YÖS Adayları Türkiye`deki tüm üniversiteler başvuru yapabilirler mi?

Hayır. YÖS Adayları, kendilerine gönderilen o yıla ait YÖS KILAVUZU`nda yer alan üniversitelere başvurabilirler.

YÖS Çıkmış Tüm Soru ve Cevapları

YÖS Sınav Soru ve Cevap Kaynakları

Akdeniz Üniversitesi YÖS 2013 Soru ve Cevapları TIKLA
Ankara Üniversitesi YÖS Soruları TIKLA
Atatürk Üniversitesi YÖS Soruları TIKLA
Süleyman Demirel Üniversitesi YÖS 2014 Soruları TIKLA
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi YÖS 2014 Soruları TIKLA
İstanbul Üniversitesi YÖS 2015 Soru ve Cevapları TIKLA
Yıldız Teknik Üniversitesi YÖS 2015 Soruları TIKLA
Balıkesir Üniversitesi YÖS Soruları TIKLA
ÖSYM YÖS 2010 Soruları TIKLA

En Etkili YÖS Denemeleri: IQ ve Matematik Soruları

yosrehberi.blogspot.com