GEOMETRİ ÖZEL DERS İSTANBUL – GEOMETRİ ÖZEL DERS VERENLER

GEOMETRİ ÖZEL DERS İSTANBUL – Geometri Özel Ders Verenler

GEOMETRİ ÖZEL DERS İSTANBUL – GEOMETRİ ÖZEL DERS VERENLER

Matematik Geometri ile ilgili bilgi ve kavramalarının zihne yerleşmesi genellikle iki şekilde olur:

 • Etkili bir dinleyici olmak ve iyi not tutmak
 • Düzenli tekrar ve okumak

Yani uyarıcılar hafızaya; Matematik ve Geometri ile ilgili teorem ve kavramaları dinleme yolu ile alır ve hafızaya yerleştirir. Güçlü bir hafızaya sahip istememizin en temel nedeni unutmayı azaltmak ve bildiklerimizi hatırlama kolaylaştırmaktır. Sadece hafızaya güvenmemiz gerekir. Hafızayı mutlaka “Yardımcı Sistemler” ile takviye etmemiz gerekir. “Yardımcı sistemleri” olmadan güçlü bir hafıza olamaz ve eksik sayılır.

Yardım sistemlerinden kastımız yukarıda belirtilen iki yöntemle birlikte Geometri Özel Ders Öğretmeniniz ile birlikte etkili bir çalışmadır.

“Âlim unutur, kalem unutmaz”“Söz uçar, yazı baki kalır”  sözlerinden de anlaşılacağı gibi, sizlere burada not tutma ve etkin dinleme konusunda önemli bilgiler paylaşacağım.

Unutmayın. Gördüklerinizi, okunduklarınızı, dinlediklerinizi ve düşündüklerinizi uzun süre hatırlamak için inadına “tekrar” oldukça önemli bir yere sahiptir.

GEOMETRİ DERSİNDEN BAŞARILI OLMAK MI İSTİYORSUNUZ?

 • Geometri dersi ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olunmalı,
 • Geometri konuları işleniş sırasına göre ele alınmalı,
 • Geometri dersine ilgi gösterilmeli ve sistemli bir biçimde tekrar edilmelidir,
 • Geometri Özel Ders Öğretmeninin çözdüğü sorular evde birer kere daha tekrar edilmeli anlaşılamayan sorular Geometri Özel Ders öğretmenine tekrar sorulmalıdır,
 • Bol bol çözülmüş örnek çözülmeli ve teoremleri, aksiyomları yazarak çalışabilirsin,
 • Soruda verilen bilgileri şekle doğru aktarabilmelisin. Bu durum çok önemlidir ve bu konuda çok dikkatli olmalısın
 • Geometri sorusunu çözmek için verilen bilgileri doğru sorgulamalısın, verilen her veri yeni bir bilinmeyeni bulmak için olduğunu sakın unutma,
 • Mantık kurarak ve denklem kurarak çözüme ulaşmalısın,
 • Doğru işlemler ve gerekli sadeleştirmeler yaparak sonuca ulaştığından emin olun,
 • Kontrol için sondan başa bir kontrol mekanizması geliştir melisin.
 • Her başarının arkasında bir program yatar. Esen rüzgârlara bırakarak, istediğin Matematik sorusunu çözemezsin ve istediğin limana ulaşmak istiyorsan seni bekleyen son tam bir hayal kırıklığıdır.
 • Üniversite YGS-LYS Matematik Geometri sınavında, şans faktörünün oranı sıfırdır.
 • Geometri Matematik derslerinden başarılı olmalısınız çünkü rakipleriniz işi şansa bırakmıyor. Planlı ve programlı çalışıyor.
 • Planlı çalışan arkadaşınız varken, sizin işi şansa bırakmanız, erken havlu atmak ile aynı değerdedir.
 • Planlı ve etkin çalışmak, nereye ve nasıl gideceğini mantıklı bir biçimde, önceden kararlaştırmaktır. Geçerli ve verimli bir program hatırlayabilmeniz için öncelikle, günlük yaşantınızda yer alan olayları ve zaman kaybına yol açan nedenleri saptamalısınız.
 • Matematik Geometri dersinden başarıya ulaşabilmek için anlama ve hız kazanma çalışmalarını sistematik bir şekilde sürdürmek gerekir.
 • Verilen  Matematik bilgilerini programlı ve disiplinli bir ev ödevi çalışması ile sürdüremeyen öğrencinin başarıya ulaşması çok güçtür. Unutma, mermeri delen suyun gücü değil sürekliliğidir.

Başarını en kolay ve en kısa yolunun ÇALIŞMAK olduğu asla unutulmamalıdır.

GEOMETRİ USTASI “ÖKLİD”

Öklid gelmiş gelmiş Matematik bilimcilerin içinde adı geçen geometri ile en çok özdeşleştirilen kişidir. Geometri dünyasındaki bu seçkin yeri, kendisinin büyük bir matematik ustası olasından çok, geometri dersinin başlangıcından kendi zamanına kadar olan bilgileri “öğeler”  adlı kitabında toplaması ile kazanmıştır.

Eğitimini akademide tamamladıktan sonra İskenderiye’de büyük bir Matematik Okulu kuran Öklid, çağlar boyu Matematik dersi ile ilgilenen hemen herkesin gözdesi olmuştur. Geometri dersini ispat ve aksiyonlara dayalı bir dizge olarak işleyen 13 ciltli kitabı “Elementler” bu alandaki ilk kapsamlı çalışma idi. Kendinden önceki Tales, Pisagor, Platon, Aristoteles gibi matematik bilimcisi ve Geometri bilimcilerin çalışmalarını temel alan Öklid’in bu yapıtı, iki bin yıl boyunca önemli bir başvuru kaynağı olarak kullanılmıştır.

Uzay Geometri bilimi, aritmetik sayılar kuramı, irrasyonel sayılar ve katı cisimler geometri dersi; Öklid’in kitabında ele aldığı başlıca konulardır. Öklid Geometri dersi 19.yüzyılın başına kadar rakipsiz kaldı. Hatta 20. Yüzyılın ortalarına kadar bile orta öğretimde Geometri, Öklid’in öğelerine bağlı olarak okutuldu. Uzayda vektörlerde Öklid Çarpımı ve vektörel çarpımı olarak bilinen işlemler Öklid tarafından tanımlanmıştır.

Uzayda köşe noktaların koordinatları verilen paralelkenarsal bölgenin alanı ve prizmanın hacminin bulunacağını araştırınız.

Matematik Geometri Özel Ders Öğretmeni okul derslerinize yardımcı olurken, gireceğiniz sınavlarda da – harcayacağınız çabayla birlikte- çalışacağınız kaynaklarda özgün ve seçici olmasını, sınav sonucun da gönlünüzdeki puanı almanıza katkı sağlamayı amaç edinmiştir.

“İlköğretimden Üniversiteye” giden bu yolda sizlere başarılar diliyorum. Kaleminiz güçlü zihniniz açık olsun.

Efsane Hanifi Hoca

http://istanbulmatematik.net/blog/istanbul-ozel-ders/istanbul-matematik-ozel-ders/