BİZİMEVLER MATEMATİK ÖZEL DERS – BİZİMKENT ÖZEL DERS – LYS’ de Matematik Ve Geometrinin son durumu

BİZİMEVLER MATEMATİK ÖZEL DERS – BİZİMKENT ÖZEL DERS

BİZİMEVLER ÖZEL DERS – BİZİMKENT MATEMATİK ÖZEL DERS

LYS 1 Matematik Ve Geometrinin son durumu…

Lisans Yerleştirme Sınavları’ndan LYS Matematik Sınavı’nın (LYS-1) içinden 30 soruluk geometri testinin çıkarılmış olması hem testlerin ağırlık katsayılarında hem de puan türü hesaplamalarında değişikliklere neden oldu.

MF VE TM PUAN TÜRLERİ ETKİLENDİ

Geometri testinin LYS-1 içinden çıkarılması LYS-1 ve LYS-2 sınavlarının sonuçları ile hesaplanan MF ile LYS-1 ve LYS-3 sınavları ile hesaplanan TM puan türlerinde testlerin ağırlıklarında farklılıklara neden oldu.

MF-1 puan türünde geometri testinin çıkmasıyla matematik testinin ağırlığı yüzde 39, MF-2‘de yüzde 23, MF-3′te yüzde 18, MF-4‘te yüzde 33 oldu. Oysa 2016 yılında bu testlerin ağırlıkları sırasıyla bu testlerin ağırlıkları yüzde 26, yüzde 16, yüzde 13 ve yüzde 22’ydi.

Yine TM-1 puan türünde bu değişiklikle birlikte matematik testinin ağırlığı 33, TM-2‘de yüzde 28, TM-3‘te ise yüzde 23 olarak değişti. Geçen yıl bu oranlar sırasıyla yüzde 25, yüzde 22 ve yüzde 18’di.

Tabloda daha net görebiliriz.

PUAN TÜRÜ 2016 2017
MF – 1 %26 %39
MF – 2 %16 %23
MF – 3 %13 %18
MF – 4 %22 %33
TM – 1 %25 %33
TM – 2 %22 %28
TM – 3 %18 %23

Net olarak şunu ifade edebilirim: Geometri yapan kesinlikle bir adım önde olacak.

HAM PUAN HESAPLAMASI DA DEĞİŞTİ

Geometri testinin LYS-1’den çıkarılmasının bir etkisi de Ağırlıklandırılmış Lisans Yerleştirme Sınavları (ALYS) hesaplanmasında değişikliğe yol açması oldu. Yeni hesaplama sistemine göre ALYS’nin hesaplanabilmesi için kaç testten kaç puan almanız gerektiği şöyle oldu:
MF puan türünde bu hesaplamanın yapılabilmesi için 5 testin en az ikisinin ham puanı 0.5 olması gerekirken, bu oran en az 4 testten 0.5 olarak değişti. TM puan türünde ise 4 testin en az ikisi yerine 3 testin en az ikisinin ham puanı 0.5 oldu.

GEOMETRİ YAPAN AVANTAJLI OLACAK

Geometri testinin kaldırılarak, bu soruların matematik testi içine alınması Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) isteği üzerine yapıldı. Bakanlık liselerde artık geometri konularının matematik dersinin içine alındığını, bu yüzden de geometri sorularını matematik testinin içinde olmasını istedi.

SORU SAYISI 30 OLACAK

En çok merak edilen matematik testinin içinde olacağı söylenen geometri sorularının kaç tane olacağıydı. Dün de bu konu açıklık kazandı. Sınavdaki geometri sorularının sayısı değişmeyecek, 30 geometri sorusu matematik testinin içinde olacak.

ADAYLARI NASIL ETKİLEYECEK?

Geometri sorularının matematik testinin içine alınması ise başta tıp olmak üzere sağlık programlarının yanı sıra mühendislik, beslenme ve diyetisyenlik, hukuk, işletme, uluslararası ilişkiler gibi Matematik-Fen (MF) ile Türkçe Matematik (TM) tercihi yapacak adayları yakından ilgilendirecek. Çünkü matematik testinin içine giren geometri sorularının ağırlığı arttı. Örneğin sağlık programları tercihi yapılan MF-3 puan türünde yüzde 5 etkisi olan geometrinin ağırlığı yüzde 18 oldu. TM puan türlerinde de yüzde 5 ile 8 ağırlığı olan geometrinin ağırlığı bu kez yüzde 23 ile yüzde 33 oldu. Bu durumda da geometri sorularını yanıtlayacak adaylar diğerlerinin önüne geçecek.

Örnek vermek gerekirse;

“MF-3 puan türünden beslenme ve diyetisyenlik tercihi yapacak öğrenci için geometrinin etkisi 2016’da yüzde 5, bir sorunun değeri de yaklaşık 0.66’ydı. Bu öğrenci için matematik etkisi yüzde 13’tü ve tek matematik sorusunun değeri de yaklaşık 1.04 puandı. 50 tane matematik sorusu 52, 30 geometri sorusu 20 puan getiriyordu. Bu yüzden de özellikle 25 bin 30 bin hedefi olan öğrenciler geometriyi önemsemiyordu. Şimdi matematik sorularının içinde ağırlıkları arttı. Bir geometri sorusunun değeri matematik soruları ile eşitlendi ve bu öğrenci için 2017’de yaklaşık 0.9 oldu. Aynı şekilde MF-3 puan türüne bir matematik sorusunun değeri de 0.9 oldu. Geometri de matematik kadar önemli oldu. TM-‘de etki daha çok olacak. Çünkü bu öğrenciler TM puanlarının hesaplanmasında katkısı az olduğu için daha az geometri sorusu çözerdi, şimdi ise orada da matematik kadar önemli. Örneğin TM-3 bir geometri sorunun puan değeri yaklaşık 0.66 iken 2017’de bu değer 1.15 olacak. Bu yüzden de geometriyi iyi bilen bu yıl öne geçecek.”