GÜNGÖREN MATEMATİK ÖZEL DERS – Matematikçi Olmak Neden Özeldir?

GÜNGÖREN MATEMATİK ÖZEL DERS – GÜNGÖREN ÖZEL DERS

Matematikçi Olmak Neden Özeldir?

Matematik? Kimilerine göre baş belası kimilerine göre aşk, heyecan ve serüven. Bilhassa kendini matematikçi hisseden herkes ikinci kısımdaki duyguların benzerlerini yaşar. Sakın yanlış anlamayın bizim gibi derin matematik ile ilgilenen kimseler gerçek matematikçidir demek ya da matematikte doktora yapmayan kimseler matematikçi değildir demek yanlış hatta yasaktır. Bu söyleme bağlı olarak her matematik problemi çözen kimse de matematikçi değildir.

Matematikçi olmak öyle kolay bir durum değildir. Matematiksel ifadeleri kendine uyarlamak onlardan bir çıkarım yapmak esastır doğasında. Bazen saatlerce bazen haftalarca bazen de yıllarca araştırma yapmak bir şeyler ortaya koymak bu durumu açıklar niteliktedir. Kendini bilimin içinde bulan ya da bilimsel aktiviteler yapan her insan araştırma yapar. Matematiğin cilvesi de olmaz mı? Masanın başında bir teoremin kanıtını anladığınız da ya da kendiniz ispatladığınız da (Doktora Düzeyinde) heyecan dan uyuyamazsınız ki bizler böyleyiz. Makale yazmak için girilen çabalar uykusuz günler ya da beyinin ısınması tabiri daha doğru olacaktır ki çok çalışmaktan kaynaklanan bir takım hastalıklar hepsi gülün dikeni sanki…

Matematikçi olmak isteyenler varsa çok açık söyleyebilirim ki aşırı heyecanlı bir bilim dalı eğer heyecanlanma konusunda uzman değilseniz sizi kendinizden alabilir. Ben pek uzman olduğum söylenmez, ilk teoremimi kanıtladığım zaman bütün çalışma kağıtlarımı odanın her tarafına fırlatmıştım. Sakın yanlış anlaşılmasın matematikçi dediğin çalışmalı çabalamalı ve saatlerce düşünmelidir. Zaten en zor şey düşünmek eylemini gerçekleştirmektir. Matematiği zor kılan şey de bu zaten.

Ayrıca genelde duyarız.

“Matematik basit de çalışılırsa yapılır” sözü dünyanın en yalan şeyidir.

Matematik bilimlerin anası babası her şeyi…. Bazen öyle durumlarla karşı karşıya geliyoruz ki bir teoremi anlamak için 5-6 araştırmacı günlerce o yargıyı anlamak için deveye ip atlatıyoruz. Tabi tanıdığım ne kadar çok dahi varsa günün 14 saatini çalışarak harcıyorlar. Mükemmel bir beyin, konu hakimiyeti, alanlarında bir sürü makale ama yine çalışıyorlar ve biz de soruyoruz neden bu kadar çalışma? Net cevapları var “ Heyecan olmadan yaşam olmaz içimizdeki heyecanı sıcak tutmamız gerek” şeklinde bir cevap alıyoruz. Eğer içinde en ufak bir şüphe varsa ve matematikçi olmak nasıl bir duygu diye bir düşüncen var mutlaka iç sesini dinle! İnsan mutlu olacağı mesleği seçmeli para pul hepsi gelip geçici dünyevi şeyler. Bu yazının nasıl biteceği konusunda şüpheniz varsa Ünlü Matematikçi Poisson’nun müthiş sözü ile bitirmek istiyorum.

“Hayat sadece iki şey için güzel; Matematiği keşfetme ve Öğretme” 

hanifihoca.com

matematiksel.org