2016-2017 1. DÖNEM TEOG BİTTİ ŞİMDİ NE YAPILMALI?

2016-2017 1. DÖNEM TEOG BİTTİ ŞİMDİ NE YAPILMALI?

2016-2017 1. Dönem Teog Bitti Şimdi Ne Yapılmalı  | Hanifihoca.com

24 Kasım itibari ile bir merkezi sınavı daha geride bıraktık. Bazı öğrencilerimiz için sınav çok iyi geçerken bazı öğrencilerimiz için yeterince iyi geçmedi. Sınavı iyi geçen öğrencilerimizi tebrik eder onlara ikinci dönem merkezi sınavlarda da başarılar dilerim.

Bu gün sınavda istediği başarıyı elde edemeyen öğrencilerimiz ile ilgili neler yapılabilir onu konuşmak istiyorum.

Merkezi sınavlar ile ilk defa ülke çapındaki bir sınavda başarı sıramızı görmüş olduk. Bu da bizim için iyi bir tecrübe oldu.Şimdi başımızı iki elimizin arasına alıp düşünme vakti.

İlk yapmamız gereken sınav kitapçıklarını aldıktan sonra eksiklerimizi tek tek tespit ederek kendimize bir plan hazırlamamız gerekiyor.Acaba yanlışlarımızın sebebi ne diye düşünmemiz gerekiyor. Yanlış yapmamızın başlıca sebepleri temel bilgilerdeki eksikler, yanlış okuma anlama, işlem hatası, sınav heyecanı….

Eğer bilgilerde eksiklerimiz var ise ilk olarak bu eksiklerimiz tamamlamamız gerekiyor. Bu noktada öğretmenlerimizden konuya hakim arkadaşlarımızdan yardım alabiliriz.

Soruları yanlış okuyup anlayamadı isek kitap okumaya biraz daha ağırlık vermeliyiz. Matematikte başarılı olmanın ilk adımı doğru okuyup doğru anlamaktan geçer bunu için matematikle birlikte okumaya da önem vermemiz gerekiyor.

Sınavda heyecanlanmış olabiliriz normal bir durumdur. Heyecanı yenmek için geçmiş yılların sınav soruları çözülüp sınava benzer denemeler çözülerek deneyim kazanıp heyecanımız yenilebilir.

Sınavlarda nasıl sorular çıkacağını bilip nereden başlayacağımızı bilmiyorsak sizlere en önemli ip ucu geçmiş yıllarda çıkmış sorular verecektir. Sınavlarda gördük ki çıkan sorular geçmiş yıllarda çıkan sorulara paralel şekilde geliyor. Hatta bazen sadece rakamları değişik sorular çıkabiliyor bu sebeple çıkmış sorular elimizin altında olmalıdır.

Değerli öğrencilerimiz bir diğer önemli nokta matematik ile ilgili ön yargılarımızı bir kenara bırakmamız gerekiyor. Yapamam edemem ne kadar çalışırsam çalışayım yapamıyorum … vb  cümlelerini aklımızdan atmamız gerekiyor. Son sınavda gördük ki dersleri düzenli olarak dinleyip düzenli not alıp tekrarlarını düzenli yapan öğrenciler merkezi sınavlarda oldukça başarılı oluyor.Düzenli çalışma demişken sınavlarda başarılı olmanın anahtar kelimesi yada püf noktası ‘’DÜZENLİ ‘’ kelimesinden geçiyor. İleri ki zamanlarda gireceğimiz sınavlarda başarılı olmak için düzenli kelimesini tam anlamıyla hayatımıza yerleştirmemiz gerekiyor.

Değerli öğrencilerimiz gün doğru tespitler yapıp eksikleri görüp ikinci dönem sınavlarına bu eksikleri giderek girersek başarı kaçınılmaz olur. Tüm herkese başarılar diliyorum.