Matematik ne işimize yarar ki?

Matematik ne işimize yarar ki?

Bu dünyada yalnız değilsiniz. Aynı soruyu, matematiğin gündelik basit hayatımızdaki yerini küçümsemeye çalışan herkes soruyor dünyada. Amerika’da da soruyorlar, Çin’de de, Brezilya’da da, Kanada’da da, Mozambik’te de…

Peki sanki kendi kendini kanıtlayan bir önermeymiş gibi duran bu soru cümlesi doğru mu?

Soruyu soranlar kendilerinden çok eminler, onlara tersini kanıtlamaya çalıştığınızda hemen cevapları hazır: Bu derste öğrendiklerimi gerçek hayatta nerede kullanacağım ki?

Günümüzde öyle bir toplumsal sistem var ki her şeye faydacı bir gözle bakmaya sevk ediyor insanı. Böyle bakarsan matematiği, bilimi, öğrendiğin her bilgiyi faydacı bir mantıkla meta haline getirirsin. Matematiğin öğretimi. aklın kullanımının öğretimidir aslında. “Matematik ne işe yarar?”diye bakılırsa, gerçekten “hiçbir işe”yaramaz matematik. Ama matematiksel düşünüş yaşamda önemlidir.

Toplumda genel bir yanlış anlayış vardır. Sanılır ki matematik sadece fizik, kimya, biyoloji gibi bilimleri okuyanlar için önemlidir. oysa Türkçe, sosyoloji ve özellikle de felsefeciler içinde çok önemlidir.

Şöyle bir geçmişe bakıldığında görülebilir ki, eski felsefecilerin hepsi aynı zamanda matematikçidir.

Amerika’da bir üniversite bu konuyu, yani ‘Matematik derslerinde öğrendiklerimi gerçek hayatta nerede kullanacağım’ sorusunu araştırmış. Çeşitli meslek dallarına bakılmış ve hangi meslek için hangi seviyede matematik bilgisine/dersine ihtiyaç olduğu bulunmaya çalışılmış.

Tarım işçisinden berbere, polis dedektifinden avukata, sporcu ve antrenörden itfaiyeciye, grafik tasarımcıdan aşçıya, veterinerden psikologa kadar pek çok meslek. Grafikte de görüyorsunuz, bu mesleklerin isimlerini izleyen renkli çizgilerdeki renkler matematiğin bir dalını ve dalda ki derinleşme miktarını gösteriyor.

Mesela mavi çizgilerin anlamı, temel matematik ve cebirsel olmayan matematik bilgisi.
Kırmızı çizgiler cebir bilgisi.

Yeşil çizgiler geometri.

Ve son olarak koyu mavi çizgiler ileri cebir ve trigonometri bilgisi.

Grafiğe ve grafiğe temel oluşturan araştırmaya göre, matematik bilgisi gerektirmeyen herhangi bir meslek dalı yok. Üzgünüz ?

Not: Kazanç aralıkları Türk standartlarına göre değil, ideal olana göre yapılmıştır…

hanifihoca.com