14 Mart Dünya Pi Günü Kutlamaları

Dünya Pi π Günü Kutlamaları (3,14)

14 Mart Dünya Pi Günü Kutlamaları. pigunuPi sayısının meşhur yaklaşık değeri 3,14 olduğu için her yıl 3’üncü ayın 14’üncü günü 1988 yılından beri “DÜNYA Pİ GÜNÜ” olarak kutlanıyor. Matematikçiler için adeta bir bayram olan gün çeşitli yerlerde çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. “Pi gününde yapılabilir?”, “Pi günü yapılabilecek etkinlikler nelerdir?” gibi sorularınıza cevap olmasını umduğumuz bu yazıda sizlere fikir vermesi açısından çeşitli pi günü kutlamalarından derlemeler yaptık. Umarım faydalı olur.

  π Pİ SAYISI İLE İLGİLİ PANO, KARİKATÜR, ŞİİR ÇALIŞMASI YAPILABİLİR

Tabi ki pi gününde pi sayısı hakkında bilgi vermeden olmaz. Bununla alakalı bilgi toplanıp sergilenebilir. Güzel bir pano hazırlanabilir ve pi sayısı ile ilgili karikatür ve şiirlerle renklendirilebilir.

pi-gunu

Pi-panosu-1

Pi-panosu-2

π Pİ SAYISI İLE İLGİLİ YARIŞMALAR YAPILABİLİR

  • Pi sayısının basamaklarını ezberleme yarışması, “pi” ile başlayan kelime türetme (pilav, pil, pide, piyaz…) yarışması,
  • Kelimelerindeki harflerin sayısının pi sayısının rakamlarını veren şiir yazma yarışması,
  • İçinde pi geçen resfebe oluşturma yarışması gibi yarışmalar etkinliklere renk katabilir.Pi-gunu-etkinlikleri

π DOĞUM TARİHİM Pİ’NİN HANGİ BASAMAKLARINDA?

Pi sayısının virgülden sonraki sonsuz basamaklarında aradığınız sayıları bulabilirsiniz.Tabi ki sonsuz basamak arasında arama yapmak imkansız ancak 1.2 trilyon basamağı arasında arama yapabilirsiniz.

π Pİ TEMALI YİYECEKLER

Pi gününün akıllarda tatlı bir şekilde yer etmesi için pi temalı yiyecekler güzel olacaktır. Hem akıllarda hem de tadı damaklarda kalsın 😉

Pi-pastalari

π Pİ SAYISI ŞARKILARI
Fonda pi sayısı şarkısı çalarsa fena da olmaz tabi ki.

Pİ BİLMECESİ (PİLMECE 🙂
Bölersen bir çemberin çevresini çapına,
Çıkar ünlü bir matematik sabiti karşına!

matematikciler.org